Dzień Patrona w naszej szkole

Informacja o akademii na Dzień Patrona w dniu 15 lutego 2013 r.


Dnia 15 lutego 2013 r. w naszej szkole miało miejsce Święto Szkoły – Dzień Patrona.
Uczniowie klasy V przygotowali na tę uroczystość akademię.
O godzinie 9:00 rozpoczęli występy apelem poległych,  przypomnieli wtedy powstańców z naszej okolicy.
Po nim zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne podczas akademii. Przedstawili przyczyny, przebieg oraz znaczenie Powstania Wielkopolskiego 1918 -1919. Piątoklasiści próbowali odpowiedzieć na pytania: dlaczego to powstanie odegrało tak doniosłą rolę i dlaczego właśnie Powstańcy Wielkopolscy zasłużyli na miano Patrona Naszej Szkoły.
Uczniowie tej klasy ubrani byli w mundury żołnierskie i grali role werbowanych. Musieli podpisać listy, założyć opaski biało-czerwone czy pobrać broń. Komendant zapoznał ich z rozkazem dziennym głównodowodzącego – generała Józefa Dowbora – Muśnickiego. Przedstawienie pt. ,,Aby pamięć o Nich nie zginęła” podkreślało najważniejsze momenty związane z tym zrywem wolnościowym – stosunek Niemców do Polaków, przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i skutki tego wydarzenia, przebieg działań zbrojnych (ze szczególnym uwzględnieniem odcinka wolsztyńskiego frontu zachodniego) oraz zakończenie walk.
W końcowej części występów została zaakcentowana wymowa przedstawienia – dbałość o pamięć, o tradycje, o przeszłość.
Uczniowie tej klasy wraz z chórkiem śpiewali pieśni związane z tym okresem historycznym (tj. ,,Rotę”. ,,Marsz, marsz Dowborze” czy ,,Naprzód poznański pułku pierwszy”). Uczennica Marta Wojtkowiak wykonała piosenkę ,,Biały krzyż”, podczas której został zapalony znicz przy symbolicznym brzozowym krzyżu.
Z hasłem na ustach ,,Byśmy jej nigdy już nie utracili” na zakończenie uczniowie odśpiewali piosenkę ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.


Mariola Wałkiewicz

 

 

 

Dnia 15 lutego w Święto Patrona Szkoły uczniowie klas IV-VI poznawali legendy Grodziska Wielkopolskiego. Na podstawie poznanych tekstów wykonywali prace plastyczne i rebusy, krzyżówki. Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz poznawanie historii najbliższej okolicy.

 

Elżbieta Ludwiczak 

 

Lista przyborów i materiałów

w które należy wyposażyć

ucznia klasy pierwszej

TUTAJ